Toz Toplama Sistemleri sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasında ve toza bağlı makine arızaları ile çalışan rahatsızlıklarının önüne geçmek için işletmelerin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından biridir. Toz toplama sistemleri, toz toplama üniteleri ve toz toplama filtreleri ve diğer elemanları ile bir bütün olarak çalışırlar.

Sağlıklı bir çalışma verimin elde edilmesi işletme veriminin maksimize edilmemesi adına toz toplam sistemleri birincil teknik ekipmanlar olarak kullanılır.

Toz toplama sistemleri ile toza bağlı cihaz arızalarının önüne geçilebildiği gibi işçilerinde rahatsızlıkları da minimuma indirilmiş olacaktır. Toz toplama sistemleri ; üniteler, filtreler ve diğer elemanları ile komple bir sistem olarak projelendirilir.

Özellikle marangozhane, çimeno, demir, çelik, yem sektörlerinde olmazk üzere toz malzeme ve duman çıkaran sistemlerin oldu çalışma alanlarında, baca gazı arıtma tesislerinde kullanılmaktadır.

Bazı toz toplama sistemlerindeki hedef ise toplanan partikullerinde tekrardan sisteme geri kazandırılması şeklinde olur. Sürekli devinim halinde devam eden bu sistemlerde üertim kaybının minimuma indirilir.